Nasze Gwiazdozbiory
Nasze Gwiazdozbiory

 

       

 

 

   Ryba Południowa 

Piscis Austrinus, Piscis Austrini - PsA 

Powiekszenie

 

    Nazwa gwiazdozbioru Ryba Południowa pochodzi z tych czasów, kiedy w Egipcie czczona była bogini Izyda. Pewnego razu z kłopotów wybawiła ją mała rybka i w nagrodę dostała się na niebo.
    Obszar pod Pegazem zapełnia zgrupowanie "wodnych" gwiazdozbiorów: Wodnik, Ryby, Wieloryb, Delfin, Ryba Południowa i rzeka Erydan. Ryba Południowa to mały gwiazdozbiór pod Wodnikiem. Podczas jesiennych wieczorów nad horyzontem widzimy jej najjaśniejszą gwiazdę Fomalhaut (a PsA). Nazwa jest arabska (Fum-al-Hut znaczy Paszcza Ryby). Znajdziemy ją, gdy trzykrotnie przedłużymy linię łączącą gwiazdę ba Peg. Dzielą ją od nas dwadzieścia trzy lata świetlne, a temperatura jej powierzchni wynosi 10 000 stopni. Jest jedną z czterech gwiazd królewskich. Fomal haut bowiem łącznie z Regulusem w Lwie, Aldebaranem w Byku i Antaresem w Niedźwiadku stanowią "słupy graniczne" dzielące rok na cztery pory.
    Zapewne ciekawi Was, dlaczego większość gwiazd na niebie ma arabskie nazwy. Sprawa jest dość prosta - wiadomości z antycznego świata dochowały się do naszych czasów dzięki arabskim astronomom. Oni przetłumaczyli dzieło Ptolemeusza, znane u nas pod tytułem "Almagest" (zbiór starożytnych wiadomości o Wszechświecie), kontynuując jednocześnie studia nad nocnym niebem. W ten sposób wiele obiektów otrzymało nazwy, które - niekiedy nieco zniekształcone - dochowały się do naszych dni.

 

STRONA GŁÓWNA

 

SYMBOLE

 

ALFABET GRECKI

 

 

OKOŁOBIEGUNOWE

 

WIOSENNE

 

LETNIE

 

JESIENNE

Pegasus

Andromeda

Aquarius

Pisces

Aries

Cetus

Piscis Austrinus

Sculptor

Triangulum

Lacerta

Equuleus

 

ZIMOWE

 

POŁUDNIOWE

 

 

Opracowano na podstawie "Nase souhvezdi" - (c) Josip Kleczek