Nasze Gwiazdozbiory
Nasze Gwiazdozbiory

 

       

 

 

NIEBO POŁUDNIOWE 

 

 

        Gwiazdozbiory leżące blisko południowego bieguna dla naszych szerokości geograficznych znajdują sie stale pod horyzontem. W pobliżu południowego bieguna nie ma żadnej jasnej gwiazdy, która by jakoś wyróżniała biegun południowy. W odszukaniu bieguna pomaga Mały Obłok Magellana i Krzyż Południa. Jeżeli linię łącząca g  Cru [gamma] z Malym Obłokiem Magellana podzielimy na trzy równe części, to w jednej trzeciej odległości od obłoku znajdziemy biegun południowy. Można go też odnaleźć biorąc pod uwagę oba Obłoki Magellana, gdyż biegun południowy tworzy wraz z nimi równoboczny trójkąt.

        W południowej części Drogi Mlecznej znajduje się Krzyż Południa. Na północ od niego rozciąga się rozległy Centaur, a na południu - Mucha. Przy gwieździe Toliman (a Cen [alfa] ) leżą dwa niepozorne gwiazdozbiory: Cyrkiel i Trójkąt Południowy. Do południowej części pasa Drogi Mlecznej sięga wielki gwiazdozbiór Okrętu Argo (Argo Navis). Jest on tak wielki, że trzeba było go rozdzielić na trzy samodzielne gwiazdozbiory: Kil, Rufę i Żagiel. W Drodze Mlecznej pod Skorpionem znajdziemy Wilka, Węgielnicę oraz Ołtarz.

        Dla łatwiejszej orientacji na południowym niebie służy linia łącząca trzy jasne gwiazdy: Kanopus (a Car [alfa] ), Achernar (a Eri [alfa] ) i Fomalhaut (a PsA [alfa] ). Leżą na niej gwiazdozbiory Malarz, Złota Ryba  z Wielkim Obłokiem Magellana, Sieć, Zegar, Feniks i Rzeźbiarz. Blisko południowego bieguna znajduje się gwiazdozbiór Oktant, Rajski Ptak, Mały Wąż Wodny, Tukan z Małym Obłokiem Magellana, Góra Stołowa, Indianin i Kameleon. Łatwo także odnaleźć gwiazdozbiór Pawia poszukując najjaśniejszej, samotnej gwiazdu Pav [alfa] (Peacock). Jest to jeden z całej grupy gwiazdozbiorów noszących nazwy ptaków.

 

STRONA GŁÓWNA

 

SYMBOLE

 

ALFABET GRECKI

 

 

OKOŁOBIEGUNOWE

 

WIOSENNE

 

LETNIE

 

JESIENNE

 

ZIMOWE

POŁUDNIOWE

Carina

Puppis

Vela

Centaurus

Crux

Lupus

Musca

Circinus

Triangulum Australe

Norma

Ara

Corona Australis

Pictor

Dorado

Apus

Phoenix

Grus

Reticulum

Horologium

Tucana

Pavo

Chamaeleon

Volans

Mensa

Hydrus

Indus

Microscopium

Octans

Telescopium

 

 

Opracowano na podstawie "Nase souhvezdi" - (c) Josip Kleczek