Nasze Gwiazdozbiory
Nasze Gwiazdozbiory

 

       

 

 

Korona Północna 

Corona Borealis, Coronae Borealis - CrB

Powiekszenie

    Korona Północna była pierwotnie diademem księżniczki Ariadny, córki kreteńskiego króla Minosa. Zbudował on w głównym mieście Krety niezwykłą budowlę - labirynt dla swego niewydarzonego syna Minotaura, którego chciał ukryć przed światem. Minotaur miał bowiem ludzkie ciało, ale głowę byka. Temu potworowi rzucano od czasu do czasu na pożarcie chłopców i dziewczęta z Aten. Pewnego razu między nimi znalazł się syn ateńskiego króla, dzielny Tezeusz. Ponieważ spodobał się księżniczce Ariadnie, dostał od niej kłębek nici, aby nie zabłądził w labiryncie, a także miecz, którym miał zabić Minotaura. Dzięki tym darom udało się Tezeuszowi potwora pokonać i wraz z Ariadną uciec przed gniewem króla na wyspę Naksos. Tam porzucił Ariadnę i do Aten odpłynął sam. Porzuconą księżniczkę pojął za żonę bóg Dionizos (Bachus) i aby ją pocieszyć w tęsknocie za Tezeuszem, podarował jej piękny diadem. Po śmierci Ariadny umieścił Dionizos diadem na niebie, żeby go żadna niewiasta nie mogła nosić. Szlachetne kamienie zamieniły się w gwiazdy Korony Północnej.
    Korona Północna leży między Herkulesem a Wolarzem. Najjaśniejsza gwiazda Gemma (Drogi Kamień) oddalona jest od nas o 71 lat świetlnych. Na podstawie jej widma stwierdzono, że w okresie siedemnastu i pół dnia obiega ją niewidzialny towarzysz.
    Gwiazda R CrB jest zmiennym nadolbrzymem. Przez jakiś czas świeci ze stałą jasnością, po czym blask jej prędko spada i wówczas można ją obserwować tylko przez lunetę. Od czasu do czasu ten olbrzym gwiazdowy wyrzuca wielki obłok gazowy, składający się z dużej ilości węgla. Obłok zasłania gwiazdę i dlatego obserwujemy nagły spadek jej jasności. Węgiel powstaje głęboko we wnętrzu R CrB jako produkt reakcji termojądrowej helu, a później przedostaje się stamtąd do przestrzeni międzygwiazdowej. Wszystek węgiel we Wszechświecie, także i ten, który wchodzi w skład cukru, skrobi, tłuszczu i białka, powstał z helu we wnętrzu gwiazd. Z nich przedostaje się do materii miedz/gwiazdowej z wiatrem gwiazdowym lub w wyniku katastrofalnych eksplozji (nowych i supernowych) względnie na skutek wybuchów gwiazd podobnych do R CrB. Z materii tej powstają potem gwiazdy i planety, a na niektórych planetach - żywe organizmy. Oto króciutki życiorys każdego atomu węgla wchodzącego w skład jakiegokolwiek organizmu na Ziemi, a także występującego we Wszechświecie.
    Gwiazda T CrB również od czasu do czasu eksploduje i wyrzuca duże ilości gazu. W przeciwieństwie jednak do R CrB podczas eksplozji jej jasność znacznie wzrasta. Takie gwiazdy nazywamy nowopodobnymi. Ostatni raz astronomowie obserwowali jej wybuch w roku 1946, lecz w rzeczywistości do wybuchu doszło w czasie, kiedy Grecy odnieśli pod Maratonem zwycięstwo nad dziesięciokrotnie silniejszą armią Persów i gdy goniec Feidippides z tą radosną wiadomością biegł do Aten. T CrB jest bowiem oddalona od nas o dwa i pół tysiąca lat świetlnych.

 

STRONA GŁÓWNA

 

SYMBOLE

 

ALFABET GRECKI

 

 

OKOŁOBIEGUNOWE

 

WIOSENNE

Cancer

Leo

Virgo

Bootes

Corona Borealis

Canes Venatici

Coma Berenices

Hydra

Leo Minor

Pyxis

Antila

Sextans

Corvus

Crater

 

LETNIE

 

JESIENNE

 

ZIMOWE

 

POŁUDNIOWE

 

 

Opracowano na podstawie "Nase souhvezdi" - (c) Josip Kleczek