Nasze Gwiazdozbiory
Nasze Gwiazdozbiory

 

       

 

 

Smok

Draco, Draconis - Dra

Powiekszenie

    Mitologiczny bohater grecki Herakles (rzymski Herkules) musiał wykonać dwanaście trudnych i niebezpiecznych prac dla króla Myken Eurysteusa, a między innymi przynieść złote jabłka z ogrodu Hesperyd. Były to córki Atlasa, jednego z tytanów, którzy walczyli z bogami. Atlas za karę został skazany na dźwiganie na swych barkach sklepienia niebieskiego. Dojścia do ogrodu Hesperyd pilnował smok, z którym Herakles nie miał ochoty walczyć. Postanowił więc nakłonić Atlasa, by mu owe cenne jabłka zerwał. Ale by mógł to uczynić, przez chwilę musiał Herakles podtrzymywać firmament niebieski. Było z tego powodu nieco kłopotu, gdyż Atlas jabłka przyniósł, lecz nie chciał od Heraklesa przejąć sklepienia na swe ramiona. W końcu jednak jakoś się dogadali i Heraklesowi udało się spełnić zadanie. W gwiazdozbiorze jest przedstawiony w postaci klęczącej; oddaje on złote jabłka (pomarańcze) bogini Herze; był to jej ślubny podarunek od Gai. Za wierną służbę został na niebo przeniesiony także smok.
    Gwiazda Thuban (a Droconis) w zaraniu naszych dziejów była gwiazdą polarną. Można ją było obserwować zarówno w dzień, jak i w nocy przez otwór z wnętrza piramidy Chufu. Od tej pory biegun północny przesunął się ku Gwieździe Polarnej.
    Według pomiarów astronomicznych Thuban oddalony jest o dwieście dwadzieścia lat świetlnych, a temperatura jego powierzchni wynosi dziesięć tysięcy stopni. Ma towarzysza, który go obiega raz na jedenaście lat. Warto zauważyć, że według pierwotnego oznaczenia literami greckimi Thuban był najjaśniejszą gwiazdą w Smoku (a Droconis). Jego jasność spadła widocznie i dziś zajmuje czwarte miejsce. Najjaśniejszymi gwiazdami Smoka są obecnie Etamin (głowa Smoka) i Alwaid (Grajek na Lutni - gwiazdozbiór Lutni jest bowiem blisko). Razem z sąsiednimi gwiazdami Grumium i Kuma tworzą głowę Smoka.
    W głowie Smoka położony jest punkt, zwany radiantem, z którego każdego roku wybiegają meteoroidy należące do roju Drakonid. Nazywa się je też Giacobinidami, ponieważ powstały z rozpadu komety Giacobiniego. Pojawiają się regularnie 9 października. W roku 1933 obserwatorzy Drakonid mieli przepiękny widok, gdyż w ciągu jednej godziny przeleciało po sklepieniu nieba dwadzieścia sześć tysięcy meteorów tego roju. W innych jednak latach aktywność roju (liczba meteorów na godzinę) była mała.

 

STRONA GŁÓWNA

 

SYMBOLE

 

ALFABET GRECKI

 

 

OKOŁOBIEGUNOWE

Ursa Maior

Ursa Minor

Cassiopeia

Cepheus

Draco

Camelopardalis

Lynx

 

WIOSENNE

 

LETNIE

 

JESIENNE

 

ZIMOWE

 

POŁUDNIOWE

 

 

Opracowano na podstawie "Nase souhvezdi" - (c) Josip Kleczek